Batıpetmarket | Online Evcil Hayvan Ürünleri Alışveriş Sitesi
 • Marka Arama
  Hızlı Marka Arama

 • Kullanıcı Menüsü
  Email
  :
  Şifre
  :
  Beni Hatırla
 • Alışveriş Sepeti

  Alışveriş sepetinizde
  ürün bulunmamaktadır.

 • Aras Kargo
 • Felix
 • 1st Choice Muhteşem Paket

 • Haber Listesi
  Haber listemize kaydolarak tüm yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.
  Adınız
  :
  Emailiniz
  :

Kediler ve köpekler aynı çatı altında sulh içinde yaşayabilirler.Fakat bu olayın oluşabilmesi için... Devamı >>
KEDİLER VE KÖPEKLER BİRBİRİNE NASIL ALIŞTIRILIR
 
 
Bütün önyargılara ve klişelere rağmen ,kediler ve köpekler aynı çatı altında sulh içinde yaşayabilirler.Fakat bu olayın oluşabilmesi için,önce ikisinide yan yana getirip tanıştırmak gerekir.Bu blogda bunun nasıl mümkün olduğunu öğrenebilirsiniz.
Bir araya getirme olayı genelde nasıl olur?İki cinsinde daha önce birbiriyle nahoş olaylar yaşamamış olması,biraraya getirebilme için en iyi zemindir.Sahiplerin önceden bu tanışmanın nasıl olacağını planlamaları önemlidir.İki cinsinde birbirini genç yaşta tanımaları işi çok basitleştirir.önemli olan köpeğin kediyi potansiyel bir ganimet değil,saygın bir birey olarak algılamasıdır.ayrıca köpekli bir eve kediyi entegre etmek tersinden daha kolaydır.Çünkü köpekler evin demirbaşı gibi görünürler ve bundan ötürüde kediyi daha kolay kabullenirler.

HAZIRLIKLAR:Yeni gelenin ,kedi yada köpek farketmez,halihalihazırdaki pet'in karekterine uygun olmalıdır.Aslında ufak yavru kediyi ufak yavru köpeğe tanıştırmak en iyisidir.böylece birbirlerine hükmetmeleri önlenir.Eğer köpek büyük ise kedi en az 4 aylık olmalıdır.Köpek hareketli ise kedinin sakin olması ,çekingen yada korkak olmaması gerekir.
Yaşlı hayvanlar yaşlı yeni gelenleri en iyi birşekilde kabullenirler.İki pet'i karşılaştırmadan önce yeni gelecek olanın kokusunu bir örtüyle evdeki pet'e tanıtmak yerinde olur.Böylece onun kokusuna alıştırılır.
Kedi olan eve köpek getirilecekse:Kedinin köpek havlamasına alışması gerekir.Bunun için köpek havlama ses kaydını aşağı tondan yukarı doğru yükselterek dinletmek yerinde olur.Evdede bazı düzenlemeler yapılmalı, yiyecek yerlerinin ayrı olması,kıskançlıkları önler.en uygunu ise kedi mamasının köpeğinkinden daha yukarıda olmasıdır.
Eğer bu durum kedi için sıkıntı oluşturursa,yavaş yavaş tatbikata geçilir.Aynı şekilde kedi tuvaleti ile köpek tuvaletibirbirinden ayrı yerde tutulmalıdır. Kedi tuvalet kabı köpek için bir yasak olmalıdır.köpeklerin kedi kakasını yemeyemeyilleri vardır,kedi kendi bölgesinde bunu pislik olarak algılar.
Ilk günlerde ikisini biraz birbirinden ayırmak ve yeni gelene bir yer hazırlamak iyi olur.ilk günler burada oyalanarak çevresine adapte olur.ayrı yerlerde kalarak birbirlerinin kokusuna alışırlar.

İLK KARŞILAŞMA: Kedi mi önce köpeğe yoksa köpek mi kediye gelir? Bu önemli değildir.Olayı daha basit anlatabilmek için;Köpeğin olduğu yere yeni bir kedinin gelişini tasvir edelim.
Kedi birkaç gündür kendine ayrılmış yerinde yaşarken,köpeği katiyyen ihmal etmeyelim.aksi durumda kıskançlık ortaya çıkar,beraber geçinmeleri zorlaşır.
Taniştırma iki kişi tarafından yapılırsa daha kolay olur.sessiz sakin bir ortam tercih edilmeli,kedi ve köpeğimizin tok ve mutlu olmalarına özen göstermelidir.Bu tanışmada pet sahipleri moderatör rolü alırlar ve kendilerininde sakin ve huzurlu olmaları lazımdır.Burada mühim olan sabırlı ve bu işe istekliolmaları ,hayvanlara emniyet hissini vererektanışmaisteklerini destekler.Bu karşılaşma zorlu ve yorucu olabilir.Petlerin ters hareketlerini dramatize etmemeliyiz.onları ödüllendirmek gerginliği azaltır,başarıyı arttırır.
Karşılaşmanın olacağı yerde köpek tasmasıyla tutulmalı veya bağlanmalıdır.bir kovalamaca sahnesi bütün işi çok zorlaştırır.köpeğin önceden hazırlanması faydalı olur.
Şimdi kedi bu ortama getirilir,kedi köpeğe mesafesini kendi tayin eder.
İlk karşılaşmada bu mesafe yeterlidir.kesinlike taşıma kutusuna koymayalım!!Çünkü orada kedinin kaçma şansı yoktur.köpek bu arada havlamaya başlarsa dikkatini başka yere çekmeliyiz. Yada tanışmayı ertelemeliyiz.Kedi korkarsa yüksek bir yere çikar.Bu karşılaşmada iki kişi ayrı ayrı petlerle ilgilenir,eğer herşey yolunda gitmişse prosedur tamamlanırve kediye herzaman ortamı terk etme şansı tanınır.Her iki pet'i severek ve överek ortam terk edilir.


EGZERSİZ'E DEVAM: korunma hissi ortadan kalkıncaya kadar,kısa egzersizler yapılmalıdır.Köpeğin sahibi olarak sevk kayışını ne zaman kenara koyacağını ve serbest sorunsuz karşılaşmanın yeri geldiğini hissedip göreceksiniz.
Petlerimizde zaten kontağın normalleştiğini hissedeceklerdir.Artık normal günlük yaşama dönülebilir...

 
Farklı konular hakkında bilgi almak için lütfen blog sitemizi ziyaret ediniz.
 
 

  IdeaSoft® | IdeaSoft Akıllı E-ticaret Yazılımları ile hazırlanmıştır.